Past Recipients

Honouring contribution to the preservation and promotion of Ontario’s heritage.
2017-18 Honours and Awards Recipients

Scadding Award of Excellence: Canadian Lighthouses of Lake Superior

Dorothy Duncan Award: Clarendon Miller Community Archives

Russel K. Cooper Award: Fort William Historical Park

President’s Award: Murdoch Mysteries (Shaftesbury Films)

Cemetery Preservation Award: Cooley-Hatt Pioneer Cemetery

Cemetery Preservation Award (Honourable Mention): Lapp Family Cemetery

Cruikshank Medal: Pamela Cain

Carnochan Award: Richard Thomas

Fred Landon Award: Brian D. McInnes, for Sounding Thunder: The Stories of Francis Pegahmagabow (University of Manitoba Press, 2016)

Alison Prentice Award: Ma-Nee Chacaby (with Mary Louisa Plummer), for A Two-Spirit Journey: The Autobiography of a Lesbian Ojibwa-Cree Elder (University of Manitoba Press, 2016)

J. J. Talman Award: Karolyn Smardz Frost, for Steal Away Home: One Woman’s Epic Flight to Freedom – And Her Long Road Back to the South (Harper Collins, 2017)

Donald Grant Creighton Award: Donald A. Wright, for Donald Creighton: A Life in History (University of Toronto Press, 2015)

Huguenot Society of Canada Award: Carol Off, for All We Leave Behind: A Reporter’s Journey into the Lives of Others (Random House Canada, 2017)

Joseph Brant Award: Robert C. Vipond, for Making a Global City: How One Toronto School Embraced Diversity (University of Toronto Press, 2017)

2016-17 Honours and Awards Recipients

Scadding Award of Excellence: Friends of Crysler’s Farm Battlefield

Dorothy Duncan Award: Thunder Bay Public Library

President’s Award: Township of Oro-Medonte

Cruikshank Medal: Geoff and Edith Geduld

Cemetery Preservation Award: Don Weaver

Carnochan Award: Maurice Smith, Paul Carroll

Russel K. Cooper Award: Museum Windsor

Fred Landon Award: Richard White, for Planning Toronto: The Planners, The Plans, Their Legacies, 1940-80 (University of British Columbia Press, 2016)

Fred Landon Award (Honourable Mention): Jennifer Grainger, for Early London, 1826-1914: A Photographic History from the Orr Collection (Biblioasis, 2016)

Alison Prentice Award: Deborah Gorham, for Marion Dewar: A Life of Action (Second Story Press, 2016)

J. J. Talman Award: Sarah Bassnett, for Picturing Toronto: Photography and the Making of a Modern City (McGill-Queens University Press, 2016)

Riddell Award: Jeffrey McNairn, for “The common sympathies of our nature: Moral Sentiments, Emotional Economies, and Imprisonment for Debt in Upper Canada,” published in Histoire Sociale/Social History (2016)

Donald Grant Creighton Award: Steve Paikin, for Bill Davis: Nation Builder, and Not So Bland After All (Dundurn Press, 2016)

Huguenot Society of Canada Award: Mohamed Fahmy and Carol Shaben, for The Marriott Cell: An Epic Journey from Cairo’s Scorpion Prison to Freedom (Penguin Random House, 2016)

Joseph Brant Award: Keith Jamieson and Michelle Hamilton, for Dr. Oronhyatekha: Security, Justice, and Equality (Dundurn Press, 2016)

2015-16 Honours and Awards Recipients

Scadding Award of Excellence: Wolfe Island Historical Society

Dorothy Duncan Award: Port Maitland on the Grand Historical Society

President’s Award: Ivanhoe Cambridge

Cruikshank Medal: John Rae

Carnochan Award: Elise Harding-Davis, Charles Garrad

B. Napier Simpson Jr. Award: Town of Tecumseh Heritage Committee

Museum Award of Excellence: Guelph Museums

Fred Landon Award: Craig Heron, for Lunch-Bucket Lives: Remaking the Workers’ City. (Between the Lines Press, 2015)

Alison Prentice Award: Joan M. Roberts, for Cracked: How Telephone Operators took on Canada’s Largest Corporation…and Won! (Dundurn Press, 2015)

J. J. Talman Award: Ryan O’Connor, for The First Green Wave: Pollution Probe and the Origins of Environmental Activism in Ontario (University of British Columbia Press, 2015)

Riddell Award: Owen Temby and Ryan O’Connor, for “Property, Technology and Environmental Policy: The Politics of Acid Rain in Ontario, 1978-1985,” published in The Journal of Policy History (2015)

Donald Grant Creighton Award: Hugh Grant, for W.A. Mackintosh: The Life of a Canadian Economist. (MQUP, 2015)

Huguenot Society of Canada Award: Sheila Watt-Cloutier, for The Right to Be Cold: One Woman’s Story of Protecting Her Culture, The Arctic and the Whole Planet (Penguin Random House, 2015)

Joseph Brant Award: Wab Kinew, for The Reason You Walk (Penguin Random House, 2015)

2012-13 Honours and Awards Recipients
The 2012-13 Honours and Awards recipients gather for a photograph inside the newly opened Mississaugas of the New Credit First Nation Community Centre in Hagersville, Ontario.

This year’s awards were presented at the Society’s Honours and Awards Ceremony on June 22nd, 2013 at the Mississaugas of the New Credit First Nation (MNCFN) Community Centre in Hagersville, Ontario. The Ceremony was part of the joint OHS-MNCFN event, including the grand opening of the community centre and the 125th Annual General Meeting of the Ontario Historical Society.

Dr. Ian Radforth, Chair of the Honours and Awards Committee of The Ontario Historical Society, is pleased to announce the recipients for 2012:

Scadding Award of Excellence: Old Durham Road Pioneer Cemetery Committee

Dorothy Duncan Award: Rolph, Buchanan, Wylie & McKay Historical Society

President’s Award: Unterman-McPhail Associates

Cruikshank Medal: Dr. Gabriele Scardellato

Carnochan Award: Janie Cooper-Wilson and Joyce C. Lewis

Joseph Brant Award: Dr. Allan Sherwin for Bridging Two Peoples: Chief Peter E. Jones, 1843-1909 (Wilfrid Laurier University Press)

Alison Prentice Award: Dr. Katrina Srigley for Breadwinning Daughters: Young Working Women in a Depression-Era City, 1929-1939 (University of Toronto Press)

Fred Landon Award: Justice Robert J. Sharpe for The Lazier Murder: Prince Edward County, 1884 (University of Toronto Press, for the Osgoode Society for Canadian Legal History)

J. J. Talman Award: Dr. Stuart Henderson for Making the Scene: Yorkville and Hip Toronto in the 1960s (University of Toronto Press)

Riddell Award: Dr. Owen Temby for “Trouble in Smogville: The Politics of Toronto’s Air Pollution during the 1950s,” Journal of Urban History

Donald Grant Creighton Award: James FitzGerald for What Disturbs Our Blood: A Son’s Quest to Redeem the Past (Random House of Canada)

Huguenot Society of Canada Award: Jennifer Lanthier for The Stamp Collector (Fitzhenry & Whiteside)

Download this press release.

2011-12 Honours and Awards Recipients

This year’s awards was presented at the Society’s Honours and Awards Ceremony on June 9th, 2012 at the Waterloo Region Museum as part of the joint OHS-Waterloo Historical Society-Waterloo Region Museum 2012—A Year of History Conference.

Dr. Ian Radforth, Chair of the Honours and Awards Committee of The Ontario Historical Society, is pleased to announce the recipients for 2011:

Scadding Award of Excellence: York Pioneer and Historical Society, Ontario’s oldest historical society

Dorothy Duncan Award: Beaverton Thorah Eldon Historical Society (Beaverton)

President’s Award: Kirk Howard, President, Dundurn

Cruikshank Medal: James Fortin, Curator, Greater City of Sudbury

Carnochan Award: Wayne LeBelle

Joseph Brant Award: Dr. Jack Lipinsky for Imposing their Will: An Organizational History of Jewish Toronto 1933-1948, McGill-Queen’s University Press

Fred Landon Award: Dr.Royce MacGillivray for Dictionary of Glengarry Biography, Glengarry Historical Society

Alison Prentice Award: Maria Meindl for Outside the Box: The Life and Legacy of Writer Mona Gould, the Grandmother I Thought I Knew, McGill-Queen’s University Press

J. J. Talman Award: Dr. Ged Martin for Favourite Son? John A. Macdonald and the Voters of Kingston 1841-1891, Kingston Historical Society

Riddell Award: Gregory Wigmore for “Before the Railroad: From Slavery to Freedom in the Canadian-American Borderland,” The Journal of American History (Vol. 98 No. 2), September 2011

Donald Grant Creighton Award: Dr. Wesley B. Turner for The Astonishing General: The Life and Legacy of Sir Isaac Brock, Dundurn

Huguenot Society of Canada Award: Chris Alexander for The Long Way Back: Afghanistan’s Quest for Peace, Harper Collins Publishing

Download this press release.

2010-11 Honours and Awards Recipients
The 2010 OHS Cruikshank Medal was presented to Dr. John Carter (middle) for many years of volunteer service to the Society. On hand to present the award to Dr. Carter was MPP Michael Prue (Beaches East York) and Dr. Sharon Jaeger, Chair, OHS Honours and Awards Committee.

The awards were presented at the Society’s Annual General Meeting and Honours and Awards Ceremony on June 4th, 2011, in North York. Dr. Sharon Jaeger, Chair of the Honours and Awards Committee of The Ontario Historical Society, is pleased to announce the recipients for 2010:

Scadding Award of Excellence: Ontario Jewish Archives (Toronto) for their exhibit Ontario’s Small Jewish Communities

Museum Award of Excellence in Community Programming: Lake of the Woods Museum (Kenora)

Russell K. Cooper Living History Site or Heritage-Based Museum Award: Wellington County Museum and Archives (Fergus)

President’s Award: Ontario Power Generation

Cruikshank Medal: Dr. John C. Carter

J. J. Talman Award: James E. Elliott for Strange Fatality: The Battle of Stoney Creek, 1813, Robin Brass Studio

Riddell Award: James W. Paxton for “Merrymaking and Militia Musters: Mohawks, Loyalists, and the (Re)Construction of Community and Identity in Upper Canada”, Ontario History Vol. CII, No. 2 (Autumn 2010), The Ontario Historical Society

Fred Landon Award: Heather Robertson for Walking into Wilderness: The Toronto Carrying Place and Nine Mile Portage, Heartland Associates, and John S. Long for Treaty No. 9: Making the Agreement to Share the Land in Far Northern Ontario in 1905, McGill-Queen’s University Press

Donald Grant Creighton Award: Dave Mullington for Charlotte: The Last Suffragette, General Store Publishing House

Huguenot Society of Canada Award: L. D. Cross, for The Underground Railroad: The Long Journey to Freedom in Canada, James Lorimer & Company

Download this press release.

2009-10 Honours and Awards Recipients

Museum Award of Excellence in Community Programming: Grey Roots Museum and Archives

Russell K. Cooper Living History Site or Heritage-Based Museum Award: John R. Park Homestead

B. Napier Simpson Jr. Award of Merit: Oro-Medonte History Association

President’s Award: Rob and Doug Shouldice of Shouldice Designer Stone

Cruikshank Medal: Chris and Pat Raible

Carnochan Award: Joy Ormsby

Fred Landon Award: Françoise Noël for Family and Community Life in Northeastern Ontario, The Interwar Years, McGill-Queen’s University Press

Certificate of Merit: Christine Cowley for Butchers, Bakers & Building the Lakers: Voices of Collingwood, LifeGems Personal Histories

Alison Prentice Award: Susan Butlin for The Practice of Her Profession Florence Carlyle, Canadian Painter in the Age of Impressionism, McGill-Queen’s University Press

J. J. Talman Award: Jean Morrison for Labour Pains, Thunder Bay’s Working Class in Canada’s Wheat Boom Era, Thunder Bay Historical Museum Society

Riddell Award: Dennis Carter-Edwards for “Promoting a ‘Unity of Feeling’ The Rebellions of 1837/1838 and the Peterborough Region”, Ontario History (Vol. CI, No. 2 Autumn 2009), The Ontario Historical Society

Donald Grant Creighton Award: Alan D. Butcher for Unlikely Paradise: The Life of Frances Gage, Dundurn Press

2008-09 Honours and Awards Recipients

Russell K. Cooper Living History Site Award: Cumberland Heritage Village Museum

Dorothy Duncan Award: Sunderland and District Historical Society

Cruikshank Gold Medal: Marjorie Stuart (Toronto)

Carnochan Award: Brian Winter (Pickering)

Certificate of Merit: Margaret Boyce (Pickering)

President’s Award: Barry Penhale, Natural Heritage Books

Joseph Brant Award: James Bartleman, for Raisin Wine

Fred Landon Award: Gerry Boyce, for Belleville: A Popular History

J. J. Talman Award: Catharine Anne Wilson, for Tenants in Time: Family Strategies, Land, and Liberalism in Upper Canada, 1799-1871

The Donald Grant Creighton Award: A.B. McKillop, for Pierre Berton